Neden Dondurulmuş Makaron?

- Taze tüketilecek gıda ürünlerinde, üretildikleri andan itibaren başlayan lezzet ve besin değeri kaybını önlemek için sentetik ağırlıklı koruyucu katkılar kullanılmaktadır. Üretim akışı sonunda dondurulan ürünler ise ilk günkü tazeliğini korurken besin değeri kaybı da oluşmaz. İşlemin doğası gereği en iyi kalite girdi kullanılan dondurulmuş ürünler, içinde mikroorganizma üreyemediği için bir yıla kadar saklanabilmektedir.
 

- Diğer dondurulmuş gıda ürünlerinde olduğu gibi donuk makaron üretiminde de en iyi kalitede malzeme kullanımı ön şarttır. Kabukta kullanılan bademin, soğuma sürecinde oluşan nemi çekme özelliği nedeniyle, makaronun üretim sonrası dondurulması tavsiye edilmekte ve bilinen Parisli üreticilerce de uygulanmaktadır.
 

- Endüstriyel tekniklerle üretilmiş hazır karışımlarla ve uygun olmayan dolgularla üretilmiş makaronları dondurmak mümkün değildir. Lezzet katkısı yanında, stoklama ve sevkiyat avantajları nedeniyle üreticiler tarafından çok istenilen bir özellik olmasına rağmen, karşılaşılan güçlükler sonucu, ülkemizde dondurulmuş makaron üretebilen sadece birkaç üretici mevcuttur.
 

- Yaklaşık bir yıllık arge çalışması sonunda makaronu dondurulmuş olarak üretebilmeyi ve üretim anındaki nefasetiyle son tüketicimizin beğenisine sunabilmeyi değerli buluyoruz. Aynı zamanda, yalnızca makaron üreten ve toptan satış yapan bir işletme olarak ülke geneline yayılma amacımızı, ancak donuk makaron üreterek gerçekleştirebiliriz. Taze olarak tüketim süresi 3-4 günü geçmeyen bir ürünle depolama, sevkiyat ve satış yerinde saklama sürelerini karşılayabilmek mümkün olamazdı.Dondurulmuş Makaron için servis öncesi işlemleri nelerdir?
 

• Ürünümüzü -18 C ye dayanıklı koliler içinde, havayla teması tamamen kesebilmek için şirink filmle kaplı kutularda sevk ediyoruz. Depolama imkânı olanlar koli içinde, olmayanlar koliden çıkararak filmini açmadan kutuyla -18 C de, 4 aya kadar saklayabilirler.
 

• Çözdürme işlemi, +4 C de ve minimum 4 saat süreyle buzdolabında yapılmalı, mikrodalga ve diğer fırınlar ile ısıtıcı araçlar kullanılmamalıdır.
 

• Çözüldükten sonra, satıcılarımız ürünü servis edecekleri, tüketicilerimiz yiyecekleri, ortam sıcaklığına gelmesi için 10-30 dakika arasında buzdolabı dışında bekletmeli ve kutu üstündeki filmi, bu bekletme sonrasında çıkarılmalıdır.
 

• Makaron, kabuk üretiminde kullanılan yumurta akının ve bademin doğası gereği ortamdaki nemi çekme eğiliminde olan bir gıda maddesidir. Gerekli işlemleri yerine getirip kutu açıldıktan sonra yüksek nemli ortamda saklanması durumunda kabuk normalden daha kısa sürede yumuşayacaktır.
 

• Derin dondurucudan çıkarılan kutu, çözdürme işlemi uygulanmadan açılmamalıdır. Ürünün iç sıcaklığıyla ortam sıcaklığı arasındaki büyük ısı farkı nedeniyle, üstünde damlacıklar halinde su toplanacak ve hemen yumuşayacaktır.
 

• Dondurma gibi donuk olarak yemek isteyenler, dondurucudan çıkararak tüketecekleri kadar makaronu çok kısa sürede alıp kutuyu streç filmle sararak buzdolabına çözdürmek için koyabilirler.
 

• Filmin çıkarılıp kutu açıldıktan sonra önerdiğimiz raf ömrü 5 gün olmasına rağmen; tüketicilerimizden, uygun saklama koşullarında 10 güne kadar nefasetini kaybetmediği şeklinde geribildirimler alıyoruz.
 

• Kutu açıldıktan sonraki saklama sıcaklığı +4 C ile +20 C arasında olabilir, +12 C altında saklanması durumunda, tüketmeden önce lezzetinin tam olarak algılanabilmesi için kısa bir süre ortam sıcaklığında tutulmasını öneriyoruz.

 

DMCA.com Protection Status