Sıkça Sorulan Sorular

Makaron nedir?

Makaron badem tozu, yumurta akı ve şekerden imal edilmiş iki kabuk arasında; çikolata, meyve ve bazı aromatik gıda maddeleriyle hazırlanan dolgulardan oluşan bir şekerlemedir.


Klasik Paris Tarzı Makaron ne demektir?

Kabuğun, hazır endüstriyel karışım kullanmadan, tamamen el emeği ile malzemelerin bir araya getirilerek yapılmasıdır. Doğru ve kıvamındaki malzemenin, uygun üretim ortamında, usta eller tarafından işlenmesini gerektirdiğinden oldukça zor bir yöntemdir. Hazır karışımın bir miktar ılık suyla çırpılarak hamur yapılması yöntemi, basitliği nedeniyle tercih edilmektedir. İçeriğindeki koruyucu, kabarmayı önleyici gibi sentetik katkılar bir yana, fabrikasyon ile ev yapımı kekler arasındaki kadar lezzet farkı olacaktır.  


Makaron dolgusu ne demektir?

İki kabuk arasına konan ve makaronun aromasını belirleyen malzemedir. Reçel, pasta kreması, tereyağlı krema gibi ürünler, düşük maliyeti ve hazırlama kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Aromaya sahip doğal gıdalarla karışım zorlukları nedeniyle genellikle sentetik aroma sağlayıcılar kullanılması zorunludur. Bu türden dolgu maddelerinin çoğu, dondurulmak bir yana soğutulmaya bile uygun olmadığı için çok kısa sürede ve taze tüketilmelidir. Tüm çeşitlerimizde kullandığımız çikolatalı ganaj tekniğinde ise çikolata, süt kreması veya meyve püreleri içinde eritilerek dolgu hazırlanmaktadır. Maliyetli ve daha zor olmasına rağmen, tamamen doğal malzeme kullanımı ve dondurulmuş makaron imal edebilme özelliği nedeniyle, ürünlerimizde yalnızca çikolatalı ganaj yöntemiyle hazırladığımız dolgular kullanılmaktadır.

 

Makaron çeşitleriniz nelerdir?

Çikolata, karamel, vanilya, fıstık, çilek, limon, frambuaz, yabanmersin, frenküzüm, liçi/gül, passionfruit (çarkıfelek), damlasakız, kahve çeşitlerini seri olarak üretiyoruz. Nişan, düğün, şirketlerin özel günleri gibi organizasyonlar için istenilen farklı çeşitleri de imal edebiliyoruz. Bu türden talepler için tek şartımız, aromaların doğal gıda maddelerinden sağlanması, sentetik aroma vericiler kullanmamaktır. 

 

DMCA.com Protection Status